A norvég szárazföld legdélibb pontja Lindesnes világítótornya, a legészakibb (és egyben a kontinentális Európa legészakibb pontja) Kinnarodden. Az ország és egyben Észak-Európa legmagasabb pontja a Jotunheimen nemzeti parkban található 2469 méteres Galdhøpiggen. A Norvég Királyság részét képezi Svalbard és Jan Mayen-sziget . A Bouvet-sziget az Atlanti-óceán déli részén és az I. Péter-sziget a Csendes-óceánon Norvégia függő területei (de nem részei a Királyságnak); ezeken kívül jogot formál az antarktiszi Maud királyné földre is, ahol az állandó Troll kutatóállomás működik. 323 802 km²-es területével (Svalbard, Jan Mayen és más tengeren túli területek nélkül) nagyobb, mint Olaszország vagy az Egyesült Királyság, de az ország nagy része hegyvidékes, korábban gleccserek által szabdalt terület. A legnevezetesebb földrajzi formák a fjordok: mély, gleccservájta völgyek, melyeket a tenger elárasztott. A leghosszabb a Sogne-fjord. Számos gleccser és vízesés is található az országban. Nyugat-Norvégia fjordjai – a Geiranger-fjord és a Nærøy-fjord – a természeti világörökség részei.
Norvégiát hagyományosan öt földrajzi régióra tagolják:
Kattints a régiók nevére a tartalom megjelenítéséhez!
Nord-Norge
[TÉRKÉP]
Észak-Norvégia az ország északi része. Három megye tartozik hozzá, ezek Norvégia területének mintegy egyharmadát teszik ki: Nordland, Troms és Finnmark (lásd a Norvégia Megyéi menüpontot). Nagyobb városai délről északra haladva: Mosjøen, Mo i Rana, Bodø, Narvik, Harstad, Tromsø, Alta és Hammerfest. (további információ ezekről a városokról a Norvégia jelentősebb városai menüpontban található) Etnikailag vegyes terület, ahol nem csak, norvégek, de a bennszülött számik, a kvenek néven ismert norvégiai finnek és orosz közösségek is előfordulnak. A terület legnagyobb részében azonban a domináns nyelv a norvég. A számik a belső területeken, illetve a Finnmark fjordjai mellett élnek. A finn nyelvet csak Finnmark keleti részének néhány közössége beszéli.
Trøndelag
[TÉRKÉP]
Trøndelag nagyjából az ország közepén helyezkedik el. Két megye tartozik hozzá: Nord-Trøndelag (Észak-Trøndelag) és Sør-Trøndelag (Dél-Trøndelag). Neve szóösszetétel a trønder törzsnévből és a "törvény" jelentésű lag utótagból, a szóösszetétel jelentése: a trønderek törvénye alá eső föld. A trøndelagiakat ma is nevezik trøndereknek. A Trøndelagot ismerik Midt-Norge vagy Midt-Noreg ("Közép-Norvégia") neveken is, ez utóbbi nevek használata esetében azonban a régióhoz általában hozzáértik az egyébként a délnyugatra fekvő Vestlandet földrajzi régióhoz tartozó Møre og Romsdal megyét is. A Trøndelag legnagyobb városa Norvégia első fővárosa, Trondheim (Sør-Trøndelagban). A Trøndelagban beszélt norvég nyelvjárásra jellemző, hogy elhagyják a szóvégi magánhangzók jórészét.
Vestlandet
[TÉRKÉP]
Vestlandet ('nyugati ország') az ország déli részének atlanti-óceáni partvonalán fekszik. Megyéi közé tartozik Rogaland, Hordaland, Sogn og Fjordane és Møre og Romsdal. Ebben a régióban 1,2 millió ember él. Két legnagyobb városa Bergen és Stavanger. A vestlandet Európa egyik legcsapadékosabb területe. Hegyvidékein átlagban 3500 miliméter az átlagos éves csapadék, de vannak évek, amikor eléri az 5000 milimétert is. Bergenben évente 2250 miliméter csapadék esik. A nedves éghajlat oka részben a Golf-áramlat, ami felelős azért is, hogy ez a régió melegebb Norvégia más területeinél, ezért itt télen is gyakoribb az eső, mint a havazás. A Vestlandetben él a norvég nyelv Nynorsk nyelvjárása beszélőinek túlnyomó része, a régió lakóinak 56%-a azonban itt is az elterjedtebb Bokmål nyelvjárást beszéli (mivel a városok lakói általában ez utóbbit használják). Sogn og Fjordane megyében a Nynorsk beszélőinek aránya 97%, Møre og Romsdalban 55%, Hordalandban és Rogalandban azonban már csak 42, illetve 27%. Rogaland délkeleti részeit néha a szomszédos Sørlandet régióhoz sorolják.
Østlandet
[TÉRKÉP]
Østlandet vagy Austlandet az ország dél-keleti részén helyezkedik el. Magába foglalja Telemark, Vestfold, Østfold, Akershus, Oslo, Buskerud, Oppland és Hedmark megyéket. Az Ostlandet, 'keleti ország' név a 'nyugati országtól' (Vestlandet) különbözteti meg, azonban mégsem fordíthatjuk Kelet-Norvégiaként, mivel Észak-Norvégia (Nord-Norge) régió keletebbre fekszik pl. mint Ostlandet.
A régiót északon és nyugaton hegyek határolják, keleten a svéd határ, délen pedig Viken történelmi régiója és a Skagerrak-szoros. Hegyeinek legmagasabb csúcsa a 2649 méteres Galdhøpiggen a Jotunheimen-hegységben: ez (Grönlandot kivéve) a legmagasabb pont a skandináv országokban. A régió legészakibb részén helyezkedik el Dovrefjell-hegység, Lillehammertől északkeletre pedig a Rondane-hegység. A hegyeket mély völgyek tagolják, keletről nyugat felé haladva a legfontosabbak Østerdal, Gudbrandsdal, Valdres, Hallingdal, Numedal és Telemark völgyei. Ezek közül Østerdalt sík fenyőerdők veszik körül, a többit azonban meredek hegyoldalak. Az Oslo Fjord körüli terület és a régió északkeleti területei viszonylag síkok és intenzív mezőgazdaságnak adnak otthont (például Hedemark, Toten, Hadeland és Ringerike földjei). Ezeken a síkságokon a legmagasabb Norvégián belül a népsűrűség: a norvégok 40%-a Oslo 200 kilométeres körzetében él. A régió tengerpartjai (délen) bővelkednek a szigetekben, népszerű fürdőző és vitorlázó helyeket teremtve. A dékeleti norvég nyelvjárások azonos hanglejtésűek, de nyelvtanban, szókincsben és kiejtésben változatosak. A belső, hegyvidéki területek – (Hedmark, Oppland, illetve Buskerud és Telemark belső részei – külön nyelvjárásokkal rendelkeznek és ezek közt van, amely még más norvégok számára is nehezen érthető. Telemark, Vestfold, Akershus, Buskerud, Oslo és Østfold) tengerparti területeinek nyelvjárásai közelebb állnak a sztenderd írott norvéghoz (bokmål). Finnskogen keleti erdői a 17. századtól finn bevándorlók közösségeinek adtak otthont, akik még a 20. században is őrizték nyelvüket és kultúrájukat, mára azonban csak népzenei és konyhai hagyományok emlékeztetnek erre a kisebbségre. A régió északkeleti sarkában, Engerdal környékén élnek a norvégiai számik (kerülendő szóval "lappok") legdélibb csoportjai. A hegyvidék völgyei jobban megőrizték hagyományos kultúrájukat, mint a városiasabb vidékek. Jellemző rájuk népzenéjük, konyhájuk, középkori fatemplomaik (stavkirke). A régióban sokan aggódnak amiatt, hogy a modernizáció – például a sokasodó síközpontok és a köréjük épülő üzletek, hotelek és egyéb épületek – káros hatásokkal járhat a hagyományos kultúrára. A legkorábban iparosodott tengerparti régió norvég mércével sűrűn lakott. Lakói hagyományosan faexporttal és hajózással foglalkoztak, az ipari szektorban azonban hanyatlóban van a foglalkoztatás és egyre többen dolgoznak szolgáltatásokkal fogllakozó cégeknél. A tengerparti területek képe változatos, a modern nagyváros Oslótól a hagyományos tengerparti város Drøbakig és Tønsbergig, Norvégia legrégibb városáig. Oslo, Norvégia fővárosa sok bevándorlót vonzott belföldről és külföldről egyaránt. A városnak nemzetközi hangulatot ad a sok mecset hindu szentély, szikh templom és buddhista sztúpa.
Sørlandet
[TÉRKÉP]
Sørlandet ('déli föld') Dél-Norvégia Skagerrak-szoros menti területeit foglalja magába. Összterülete 16 493 négyzetkilométer és mindössze két megyéből, Vest-Agderből és Aust-Agderből áll. Néha a régióhoz sorolják az észak-nyugatra fekbő Vestlandet régióban fekvő Rogaland, illetve az Ostlandet régiói Telemark megyék részeit is. Ez as régió csupán 1902 utántól létezik, ekkor vezette be a Sørlandet elnevezést Vilhelm Krag. Korábban a területet a Vestlandet részeként tartották számon, amely nagyjából egybeesik a történelmi Agder királyság területével. A két megye lakosságának mintegy 80 százaléka tengerpart mentén lakik: a part norvég viszonylatban meleg, a Skagerrak fontos főútvonalai csatlakoznak hozzá és gazdag halászhelyek tűzdelik szegélyét. Tengerparti városai, nyugatról keletre haladva: Flekkefjord, Farsund, Mandal, Kristiansand, Lillesand, Grimstad, Arendal, Tvedestrand, Risør (további információ a Norvégia jelentősebb városai menüpontban).
|